0918 311 682

Pustili ste sa do prerábania bytu? Možno ste si kúpili nový byt alebo máte krásnu novostavbu. A čo ďalej? Nasledujúca otázka znie: čo s interiérom? Ak nepatríte medzi tých, ktorý majú celý projekt zastrešený architektom a dizajnérom od samého začiatku. Podstatné je si upresniť, čo chcete. Túžite po modernom bývaní, kde je priestor otvorený alebo milujete veľa drobností a vďaka nim sa vy aj vaši hostia cítia útulne?

moderne_dekoracne_zavesy

Po vytvorení si obrazu, ako by to u vás malo vyzerať, sa už pustíte len do práce. My vieme, že závesy a záclony sú pri navrhovaní interiérov mnohokrát na poslednom mieste, no sú aj iné postupy. Správna voľba závesov pre Vašu domácnosť, vie zaručiť vašu spokojnosť vo viacerých smeroch.

Kde nakupovať závesy?

Kupovali ste si už závesy na okná? Aký postup ste zvolili? Vybrali ste si hotové závesy v jednom z obchodných reťazcov alebo v e-shope (cez internet). V tom prípade málokedy vyhovujú rozmery a vtedy venujete čas aj financie k ich následnej úprave. Pokiaľ internetový obchod neponúka aj možnosť zadania vlastných rozmerov v ponuke.

Na druhej strane možno patríte do skupiny nadšencov „šitia na mieru“. Vyberiete si len tkaninu tzv. metráž a v štúdiu Vám dekoračné závesy ušijú podľa rozmerov, aké len chcete. Určite sa to na začiatku nezdá ako ekonomický model, no investícia sa ráta na niekoľko rokov a to je dôležité zohľadniť. Čo myslíte? Výhody a nevýhody si viete zhodnotiť dopredu.

Akú funkciu majú závesy spĺňať?

Najzákladnejšia otázka pri výbere závesov do interiéru je: Akú majú spĺňať funkciu? Budú len skrášľovať a dopĺňať dizajn interiéru? – estetické riešenie. Majú vyriešiť tienenie a zabezpečiť intimitu bývajúcim počas večera, kedy sú rozsvietené svietidlá? – funkčné riešenie. Niekedy sa závesmi rieši aj zakrytie nedostatkov v izbách. Krytie nie veľmi pohľadných rúr, optické úpravy v priestore a iné.

Závesy do stropnej koľajnice alebo na garnížovú tyč?

Ďalšia dôležitá vec…Ideme vešať závesy do stropnej koľajnice alebo na tyč? Závesy do stropnej koľajnice sa šijú s riasiacou páskou. Na garnížovú tyč vešiame závesy na navliekaciu riasiacu pásku, závesy s pútkami alebo závesy na kolieskach. Tu sa musíme zamyslieť aká bude potrebná manipulácia s okennými dekoráciami a čo nám bude najviac vyhovovať.

Výber dĺžky závesov…

Rozhodli ste sa, že Vaša domácnosť potrebuje závesy a neviete ako sa rozhodnúť pri ich dĺžke. Mali by byť krátke, pretože máme pod oknom radiátor? Majú byť dlhé, aby lepšie tienili? Je lepšie ak sa dotýkajú zeme alebo až ležia na zemi? Celá veda…však? Rozhoduje viacero faktorov a tak si to v nasledujúcich riadkoch z časti zodpovieme.

Krátke závesy

Kedy voliť krátke závesy? Malé okno = Krátke závesy. Príkladom sú okná v dreveniciach, okienka na chatách alebo okná, pod ktorými sú umiestnené nábytky: okno v detskej izbe a pod ním pracovný stôl, kuchynské okno nad linkou a pod. Ak zvolíte krátke závesy na menšie okno, ale stena okolo zaberá oveľa viac miesta a nie je v danom priestore žiaden nábytok, stane sa zväčša to, že opticky zmenšíte miestnosť. Nevyzerá to dobre. Radšej si to predom rozmyslíte, aby ste zbytočne nemuseli investovať viac pri prerábaní.

Dlhé závesy

Elegantné dlhé závesy, zavesené v stropných koľajniciach, majú svoj charakter. Nie je to nutnosť len na hotelových izbách. Práve v domácnostiach to pomáha vyzdvihnúť dizajn aj atmosféru. Stačí venovať chvíľku na prejdenie si niekoľkých fotografií na internete a uvidíte rozdiel. Dávame preferencie dlhým závesom a vieme prečo. Po rokoch praxe a spolupráce s partnermi pri rôznych projektoch dávame jednotku dlhým závesom.

Dokonca pri zatemňujúcich závesoch alebo pri hrubých, husto tkaných materiáloch, by sa mali závesy dotýkať až zeme. Ide v prvom rade o funkciu tienenia a takto sa vyhnete prieniku svetla z pod závesov.

Závesy „na šľahačku“

Čo znamená mať závesy „na šľahačku“? Ide o dizajnový prvok, kedy závesy ležia na zemi aj niekoľko centimetrov navyše. Nie každý interiér si to môže dovoliť a nie každý z nás to má rád. Predsa myslíme aj na údržbu a ošetrovanie závesov.

Existujú však návrhy od bytových dizajnérov, kedy si to daná miestnosť žiada a celkový výsledok očarí nie jedného z nás.

Myslíme, že sme zodpovedali na viacero vašich otázok k téme ako vyberať závesy do domácnosti. Ak nie, napíšte nám otázky aj na e-mail: studio@ovitex.sk alebo sa osobne zastavte v našom Štúdiu Ovitex v Poprade.