0918 311 682

V súčasnosti poznáme viacero možností pri výbere mechanizmov pre okenné dekorácie. Výber je naozaj veľký, či už pri riešení dizajnu alebo architektúry.

Klienti k nám prichádzajú s dopytom na okenné dekorácie na klasické okná, ale prevažne na okná atypické. Strešné, okrúhle alebo trojuholníkové, francúzske alebo obrovské sklenené tabule. Toto sú príklady, kedy je vhodnejším variantom práve koľajnicový profil kvôli jeho rozmeru a funkčnosti. V každom kroku výberu mechanizmov je potrebné vždy prihliadať na to, aby daný zvolený mechanizmus slúžil klientovi takmer bez obmedzení, bol zabezpečený plynulý chod bežcov a nenáročná údržba do budúcnosti.

V tomto článku si predstavíme viaceré typy koľajnicových profilov, ktoré okrem zavesenia uľahčujú manipuláciu so závesmi a záclonami. Sú tiché, jednoduché a vďaka svojej konštrukcii zabezpečujú hladký a neobmedzený pohyb „bežcov“.

Zjednodušte si manipuláciu s väčšími závesmi a záclonami

Biely hliníkový profil montovaný do steny alebo do stropu je tým mechanizmom, po ktorom naši klienti siahajú najčastejšie. Jedná sa ekonomický variant, ktorý je minimálne viditeľný. Z ponuky si môžu vybrať variant s jednokoľajovým alebo dvojkoľajovým vedením prípadne spojiť viacero vedení do požadovaného viackoľajového profilu. Rozdiel je zrejmý a je už len na klientovi, či chce mať na jednom mechanizme viacero dekorácií (záclony spolu so závesmi) alebo v každej koľajnici inú dekoráciu.

Či už jeden alebo druhý variant uľahčujú manipuláciu najmä s veľkými závesmi alebo záclonami. Jednoduchú manipuláciu ocenia najmä majitelia domácností s vysokými stropmi, alebo majitelia hotelov, kde je potrebná rýchla a hladká manipulácia a nenáročná údržba dekorácií pri oknách s väčšími rozmermi.

Hliníkový koľajnicový profil
Hliníkový koľajnicový profil

Hliníkový profil (alebo koľajnica) má montážny otvor, cez ktorý jednoducho dekorácie vytiahnete spolu s naklikávacími háčikmi. Nové typy koľajníc majú výhodu, že naklikávacie háčiky môžete naklikať v ktoromkoľvek mieste koľajnice a nemusíte ich „inštalovať“ jeden po druhom cez spomínaný otvor na kraji. Ich hlavnou výhodou je možnosť ohýbania po stranáchalebo vytvorenie oblúkov, minimalistický výzor a možnosť umiestnenia v prípade nedostatku priestoru, pri uchytení o strop alebo stenu. V prípade, že má klient v interiéri podhľad, práve biely hliníkový profil je najlepším a najekonomickejším riešením.

Spojenie estetiky s funkčnosťou – koľajnice s prekrytou pohľadovou časťou

Decolino alebo koľajnice s prekrytou pohľadovou časťou, sú vhodným riešením pre klientov, ktorý dávajú vyšší dôraz na estetický vzhľad. Z hľadiska funkčnosti sa jedná o rovnaký typ profilu s dvojkoľajovým vedením ako v prvom prípade, hlavným rozdielom a zároveň jednou z veľkých výhod koľajníc s prekrytou pohľadovou časťou je, že je skrytá technická časť mechanizmu. Háčiky zakliknuté do riasenky, či samotný mechanizmus (2-koľajnica) sa teda nachádzajú za prednou ozdobnou krycou lištou.

Decolino - koľajnice s prekrytou pohľadovou časťou
Decolino – koľajnice s prekrytou pohľadovou časťou

Koľajnicový systém DUO

Z našej ponuky sa jedná o najsubtílnejší koľajnicový systém. Tento jednoduchý hliníkový systém DUO je určený pre ľahké a stredne ťažké závesy. Výhodou je jednoduchá montáž na strop bez stropných úchytov a tím sa minimalizuje prienik svetla medzi stropom a samotnou koľajnicou. Estetickosť tomuto systému dodáva najmä minimálna hrúbka, ktorá je najmenšia v porovnaní s inými ponúkanými koľajnicovými profilmi, preto je vhodný aj do rôznych výrezov, kde na iné systémy zavesenia nie je žiadny priestor. Použitie je však možné len pri rovných povrchoch, pretože pevnosť materiálu, z ktorého je systém vyrobený neumožňuje prispôsobenie alebo ohýbanie sa pri montáži.

Koľajnicové profily DUO
Koľajnicové profily DUO

Ovládač na závesy a záclony?

Dnes už nie je novinkou, že aj okenné dekorácie môžu byť zavesené v motoricky ovládaných koľajnicových profiloch. Bežne ich používajú naši klienti v rodinných domoch, v apartmánoch, bytoch ale aj hoteloch a rôznych kancelárskych priestoroch. Koľajnice ovládané motorom majú viacero výhod, ktoré zohrávajú dôležitú úlohy pri rozhodovaní sa, aký závesný systém zvoliť. Šetria čas, zvyšujú komfort a ak klient potrebuje vyriešiť tienenie v interiéroch, kde sú naozaj veľké sklenené plochy alebo viaceré okná, pravidelné odťahovanie a zaťahovanie môže nielen obťažovať, ale v horšom prípade aj znižovať životnosť okenných dekorácií. Práve v takýchto prípadoch sú vhodným riešením dekorácie s motorickými koľajnicami, kedy stačí kliknutím tlačítka na ovládači závesy alebo záclony odtiahnuť, prípadne zatiahnuť. Pre tých náročnejších dokážu motoricky ovládané okenné dekorácie reagovať aj na dotyk. Stačí naznačiť zatiahnutie alebo odtiahnutie a systém sa o všetko postará. Je viacero možností ako využiť elektricky poháňané koľajnice, stačí sa rozhodnúť, čo preferujete práve Vy.

Dizajn s dôrazom na profil

TOP LINE je netradičný hliníkový profil, vhodný najmä do moderných interiérov a pre klientov, ktorí preferujú dizajnovú stránku produktu pred tými ostatnými. Prepojenie hranatého dizajnu s jednodrážkovým koľajnicovým systémom umožňuje plynulý pohyb bežcov s háčikmi, ktoré nie sú viditeľné. Montáž je možná do stropu, alebo so špeciálnymi úchytmi aj na stenu. Dostupné sú nasledujúce farebné prevedenia: čierna lesklá, čierna matná, brúsená oceľ a biela lesklá.

Ak sa stále neviete rozhodnúť, aký profil potrebujete Vy do Vášho interiéru, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám poradíme a vyberieme to správne riešenie…

Koľajnicové profily
Koľajnicové profily