0918 311 682

Interiérový dizajn vytvára priestor na kreativitu a tvorbu mnohých profesií. Rôzne štýly bývania majú svoje hranice, ktoré nie raz niekto prekročí. Hra s materiálmi a farbami v priestore je čoraz väčšou výzvou pre architektov a dizajnérov. V poslednom období je čoraz viac žiadaný industriálny a loft štýl a ich prvky v interiéroch.

industrialne_svietidla

Niečo z histórie

Loft štýl siaha približne do obdobia z konca 60. rokov. Ide o priestory ako sú veľké haly, staré továrne, nevyužité sklady, podkrovné interiéry s vysokými stropmi. Interiér je otvorený, má veľkú rozlohu a uzavreté sú len miestnosti ako kúpelňa, toaleta a spálňa. V takýchto priestoroch sa nechávajú pôvodné materiály ako je betónová podlaha, priznané tehly na stenách, ako aj elementy potrubia, ktoré sú súčasťou dizajnu. Loftový štýl bol lákavý hlavne v umeleckých kruhoch, kde umelci potrebovali svoj priestor k svojej tvorbe.

industrialny_interier

Čo sa týka loftového štýlu v bytoch, nie je to to pravé orechové, keďže ide o malú rozlohu. To však neodrádza nadšencov tohto štýlu. Dnes sa v bytoch a domoch využívajú prvky industriálneho štýlu a dochádza k snahe napodobniť atmosféru spomínaného bývania.

Materiály spojené s industriálnym a loftovým štýlom

Akoby to bolo, ak by dizajnér nevyužil tie správne materiály pri projekte industriálne ladeného interiéru. Čo sa teda najviac využíva? Ponechaná pôvodná tehla alebo vytvorenie steny z tehál, betón a prvky z betónu, sklo, drevo, plast, kov a ďalšie.

industrialne prvky

Nábytok starý alebo nový

Do industriálne navrhovaných interiérov môžete dať nové nábytky alebo využiť prerobené a opravené kúsky zariadenia. Pri loft štýle sa vyhľadáva nábytok z daného obdobia, alebo retro elementy. Nápomocné môžu byť nákupy na blších trhoch, kde človek nikdy nevie, na čo natrafí.

Pri nových kúskoch si potrebujete zvoliť kombinácie materiálov a napozerať si mnoho inšpirácií, kedy nadobudnete istotu pri Vašom výbere.

industrial_v_interiery

Pri jedálenských stoloch nájdete stoličky z viacerých materiálov, odlišného dizajnu. S obrusom sa skôr nestretnete, ale prestieranie je vítané.

Svietidlá typické pre industriálny štýl

loft_a_industrial

Určite ste sa už stretli so svietidlami navrhnutými práve pre interiéry v industriálnom štýle. Kovové tienidlá, betónové svietidlá alebo využívanie len žiaroviek, visiacich na kábloch. V miestnostiach sa kombinujú viaceré typy tienidiel.

A čo vravíte Vy na tento štýl riešenia interiéru? Šli by ste do toho?