0918 311 682

Postavili ste si alebo kúpili aj Vy drevenicu, zrub či malú chatu? A ako ste si ich zariadili? Tiež ste si položili otázku: Čo dať na okná drevenice, chaty alebo zrubu? V nasledujúcich riadkoch Vám ukážeme niekoľko inšpirácií ako textílie dotvárajú interiér.

Čoraz viac rodín trávi voľný čas vo svojich víkendových hniezdach v prírode. Sú to miesta pre oddych s rodinou či priateľmi a mnohí z našich klientov si dali skutočne záležať na drobných detailoch, ktoré sú dokonalou súhrou interiéru.

kuchyna_v_chate

Krátky závesy s jemným kvetovaným vzorom v kombinácii s vitrážovými záclonkami.

Čo dať na malé okná drevenice?

Už v dreveničkách našich predkov boli okná precízne zdobené vyšívanými krátkymi závesmi, závesmi s modrotlačou, alebo drobnou potlačou kvetov. Podľa lokality a obdobia boli okná v malých miestnostiach dekorované vkusne a s láskou.  Hlavným faktorom, ako vybrať dobrú okennú dekoráciu na roky, je rozmer okien, množstvo svetla v miestnosti, priestor popri a nad oknami.

Rozprávkový oddych v drevenici

Tradičné drevenice s menšími oknami.

Milé kárované závesy zladené s obrusom a sedákmi na drevených stoličkách Vám pripomenú starých rodičov ako si bez náhlenia užívajú život…babička pečie sladké buchty a dedko si stružliká za stolom novú drevenú lyžicu… Rozprávkový oddych.

V priestore drevenice, miesta kde prichádzate za oddychom práve textílie vytvoria atmosféru, akú potrebujete. Aj na malé okná chaty sa dá vymyslieť dekorácia, aby splnila svoj účel z estetického hľadiska ako aj účelového. U malých okien je dôležité dekoráciu upevniť mimo okennej tabule a vytvoriť dekorovanie s minimálnym obmedzením svetla.

kvietkovane_zavesy

Moderný drevený zrub

Drevený zrub a jeho dizajn sa môže viac uberať do moderného štýlu. Okná nebudú potrebovať „milé a rozprávkové závesy“, ale niečo iné. V zrubovej chate je potrebné prepojiť materiály ako drevo, kov a kachle kedy si interiér zanechá svoju veľkoleposť a eleganciu.

V zrube sa nemusíte obávať použiť čierne alebo aj strieborné, kovové garnižové tyče. Pri výbere mechanizmov sa môžete držať napríklad kovových doplnkov akými sú zábradlie, kľučky a pod.

Pri väčších okná, vyšších stropoch si môžeme dovoliť aj dlhé záclony alebo závesy, ktoré robia priestor honosný, vyšší a ešte viac otvorený. Práve takýto typ dekorácie je odozvou na dnešné moderné „vidiecke“ interiéri, omnoho vzdušnejšie ako tie pôvodné.

zavesy_v_zrube

Nadčasové káro

Vzor kára je nadčasový, tento motív doslova „nestárne“. Ak patríte do skupinky tých, ktorí sa „zaľúbili“ do kára, viete o čom tu píšem. Hra károvaných tkanín s jednofarebnými odtieňmi alebo kvetmi Vás očarí a ponúkne desiatky možnosti ako zariadiť. Príjemná kombinácia dreva, farieb a spomínaného vzoru vytvorí priestor, kde sa oddych bude niesť vo vzduchu.

V našom e-shope Dekoria.sk nájdete hneď niekoľko kolekcií tkanín s károvanými vzormi, napr. kolekcia Cardiff, kolekcia Bristol alebo kolekcia Quadro.

karovana_chata

Možnosti šitia okenných dekorácií

Pri šití okenných dekorácií môžeme tvoriť a kombinovať. Vyberte si z množstva návrhov…

  • kombinácia dvoch farieb na závesoch
  • kombinácia jednofarebnej tkaniny a krajky
  • skombinovať môžete aj károvanú alebo kvetovanú tkaninu s krajkou
  • aj záclonky na oknách môže zdobiť krajka
  • krátky záves s vitrážovými záclonkami alebo s dlhými záclonami

Je len na Vás ako chcete obliecť Vaše okná v drevenici, chate alebo v zrube a ako si necháte poradiť od skúsených profesionálov.

moderny_dreveny_zrub

Svetlo modré kárované závesy zjemnili mohutnosť drevených stien a stropu a dotvorili priestor na relax. Väčší vzor pôsobí elegantnejšie a interiér zrubu nestratil na veľkoleposti.

Vidiecke interiéri a textilné materiály pri ich zariadení

Na záver pár informácií o textilných materiáloch Vám pomôže pri výbere a rozhodovaní ako a čo vybrať na okná chaty:

  • 100% Bavlna – náročnejšia údržba, ide často o tenšie tkaniny s presvitom. Stretnúť sa môžete aj s pojmom sanforizovaná bavlna – hrubšie tkaniny (upravená proti zrážaniu), ktorá je minimálne o 20% drahšia
  • Zmesové textílie – polyester s bavlnou = vyššia stálofarebnosť, stálosť rozmerov bez náročného žehlenia. Jednoducho pri väčších oknách si jednoduchú údržbu užijete.
  • 100% Ľan – ide väčšinou o jednofarebné tkaniny (málo vzorov a potlačí), ktoré sa vyznačujú vysokou krčivosťou. Potrebné viac doladiť inými prvkami v interiéri.

karovane_zavesy_na_oknach

karovane_zavesy

A čo na okná v kolibe alebo na salaši?

Možností je opäť mnoho. Potrebné je myslieť na to, že potrebujete materiál a dekorácie, ktoré sa jednoducho ošetrujú. Druhým faktorom, aký by ste mali zohľadniť, je cena. Máte rozpočet na kvalitné vyšívané tkaniny vo vyšších cenových kategóriách, alebo uprednostňujete strednú cestu? A čo tak nižšia investícia do textílií, ale skvelý nápad?

Pre príklad kombinácia krátkeho závesu a bielych voálových záclon v penzióne v Červenom Kláštore.

kratky_zaves_s_krajkou

zaclony_kratky_zaves

Dekorácie v reštauráciách môžeme prepojiť, aby ladili. Napríklad závesy s obrusmi a aj sedákmi na laviciach a stoličkách.

koliba_zdiar_textilie

Drevený interiér pôsobí o čosi teplejšie, príjemnejšie na ľudí ako iné priestory a v tomto duchu je potrebné ho zariadiť textilom. Pokiaľ je nábytok v svetlých tónoch, pri tkaninách môžeme ísť aj do výraznejších farieb. Druhá možnosť je, že potrebujeme tmavú farbu nábytku zjemniť naturálnymi odtieňmi, ako si môžete pozrieť na nasledujúcom obrázku.

obrusy_a_sedáky

Neváhajte nás kontaktovať, ak okná Vašej koliby alebo reštaurácie ešte nie sú oblečené. Osobné stretnutie si môžete dohodnúť aj teraz.